Türkçe‘ye küresel ilgi artıyor! 9 ülkede yabancı dil dersi oldu – En Son Haberler

(AYDIN HASAN) – 2009 yılında faaliyetlerine başlayan Yunus Emre Enstitüsü’nün, 66 ülkede 90 Yunus Emre Türk Kültür Merkezi bulunuyor. Kültür merkezlerinde verilen Türkçe öğretiminin yanı sıra farklı ülkelerdeki eğitim kurumlarıyla yapılan işbirlikleri ile Türkoloji bölümleri ve Türkçe öğretimi destekleniyor. Kültür Merkezleri bünyesinde düzenlenen Türkçe kurslarına 2023 yılında
40.720 kursiyer katıldı. Çevrim içi kurslara katılan kursiyer sayısı ise 2023’te 7.759 oldu. 2023 yılında gerçekleştirilen Türkçe Yeterlilik Sınavı uygulamalarına 4.251 aday katıldı. TYS’ye 2023 yılına kadar 51 ülkede, 75 sınav merkezinde toplam 23.425 aday katıldı.

TERCİHİM TÜRKÇE PROJESİ
Yunus Emre Enstitüsü’nün yeni yayınlanan 2023 Yılı Faaliyet Raporu’nda, Tercihim Türkçe Projesi ile ilgili şu bilgilere yer verildi:
“Türkiye’nin son yıllarda ekonomik, siyasi ve kültürel açıdan elde ettiği başarılar, gerek kendi coğrafyasında gerekse dünyada önemli bir yer edinmesini sağlamıştır. Bu durum yurt dışında Türkçeyi öğrenmeye yönelik ciddi bir talep artışını sağlamıştır. Yunus Emre Enstitüsü, bu talepleri karşılamak amacıyla bir taraftan ihtiyaç duyulan ülkelerde Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerini açarken öte yandan devlet okullarında Türkçenin seçmeli yabancı dil olarak okutulması çalışmalarına katkı sağlamaktadır. Türkçenin seçmeli yabancı dil olarak resmî müfredata girişi konusunda yapılan çalışmalar müfredat programlarının oluşturulması, ilk ve orta öğretime yönelik yabancı dil olarak Türkçe ders kitaplarının hazırlanması şeklinde iki ana başlık altında toplanmaktadır.
JAPONYA’DA YÜKSEKÖĞRETİME GİRDİ
Türkçe Öğretim Programı ve ders malzemesi ihtiyacı ilk kez Bosna Hersek’te ortaya çıkmıştır. Müfredat ve araç gereç geliştirme süreçlerinin tamamlanmasının ardından Bosna Hersek, Romanya, Polonya, Gürcistan, Japonya, Malezya, Kosova, Arnavutluk, Filistin’de Türkçe, seçmeli ya da zorunlu yabancı dil dersi olarak orta öğretim okullarında okutulmaktadır. Dünyada her geçen gün Türkçe öğrenimine ilgi artmakta olup talep olan ülkelerde Türkçe öğretimine orta öğretim çağında başlanması için çalışmalar başlatılmaktadır. İlk ve ortaöğretimin yanında Türkçenin yükseköğretim düzeyinde üniversitelerde seçmeli yabancı dil dersi olarak okutulması yönündeki çalışmalar Japonya ve Karadağ’da başlatılmıştır. Tercihim Türkçe projesi kapsamında öğrencilere ve öğretmenlere yönelik çeşitli faaliyetler gerçekleştirilmektedir.”

KÜLTÜR AĞLARIYLA ÖREN TÜRKİYE
Yunus Emre Enstitüsü’nün yeni Başkanı Profesör Abdurrahman Aliy, mesajında, şu ifadelere yer verdi:
” ‘Demir ağlarla örülen Türkiye’den 100. yılında dünyayı kültür ağlarıyla ören Türkiye’ye’ şiarıyla Cumhuriyet’in 100. yılında yürüttüğümüz faaliyetlerimiz marifetiyle Türkiye’yi, Anadolu’nun zengin kültürel mirasını, Türk dilini, kültürünü ve sanatını dünyaya tanıttık. Bundan sonraki süreçte de Yunus’un dünya görüşünü en veciz biçimde ifade ettiği ‘Gelin tanış olalım’ anlayışını düstur edinerek Türkiye ile diğer ülkelerin dostluğunu geliştirmek ve kültürel alışverişini artırmak amacıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”
ESKİ BAŞBAKAN DERS ALDI
Türkçenin en fazla ilgi gördüğü ülkelerden biri de Romanya. Romanya’da vatandaşların yanı sıra ağırlığını asker ve polislerin oluşturduğu 4 bin 800 kamu çalışanına da Türkçe kursu verildi. Romanya ordusu, askeri personeli Türkçe öğrenmeye teşvik ediyor. Romanya eski Başbakanı Victor Ponta da, Yunus Emre Enstitüsü Romanya Koordinatörü Mustafa Yıldız’dan Türkçe dersleri aldı.